Rádi vás přivítáme v naší prodejně Květiny ve dvoře, Pražská 5, 301 00 Plzeň
Snažíme se být našim zákazníkům co nejblíže. S výběrem květina pečováním o ně Vám rádi poradíme.
Otevírací doba:
Po – Pá 9,00 – 17,00
So po telefonické domluvě( 604 266 053 )
Ne zavřeno
V prodejně si
můžete vybrat:
- řezané a pokojové květiny
- svatební a smuteční kytice, vazby
- netradiční vazby(uzeniny,bombóny,cigarety)
- aranžmá ze sušiny
- umělé květiny
- svíčky,keramikuaskleněnévázy
- drobné dárky a doplňky
Jak se starat o pokojové rostliny
O pokojové rostliny je třeba starat se celý rok. Takto pěstované rostliny je vhodné několikrát za rok osprchovat ve vaně a nebo ve sprchovém koutě, či terase (neplatí pro zimní období). Na letní stanoviště je vhodné takto pěstované rostliny přesunout na balkón nebo právě na terasu s přistíněním.
Obecně se jedná o to, že rostliny pěstované v květináči po celý rok v bytě jsou často přesolovány. Jde o to, že rostlina v daném květináči roste po několik let v tomtéžkvětináči a je pouze zalívána, v lepším případě i hnojena. Jedná se o to, že v každé zálivce je obsaženo "nějaké" procento solí. Tyto soli po zálivce krystalizují na povrchukvětináče i vně.
V zásadě platí to, že každá rostlina "vydýchává vodu", neboli odpařuje! Princip je v tom, že jak kořeny, tak i to, co je nad povrchem, tedy viditelná část rostliny, odpařuje vodu, kterou pojme při zálivce, aby mohla vegetovat. Jak bylo uvedeno, při odparu dochází ke krystalizaci solí. Tedy okolí kořenů (květináč se substrátem) má menší podíl koncentrace solí než nadzemní část rostliny. To je ideální a pro rostlinu velmi vhodný případ.
A to je ten problém! Jak je známo, tak voda je přitahována větší koncentrací solí. Když je rostlina delší dobu v jednom a tomtéž květináči (několik let), tak podíl solí se obrátí. Tady v substrátu, ve kterém je rostlina vysázena je větší koncentrace solí než v nadzemní části a tedy voda je přitahována tam, kde je větší koncentrace solí. Z toho vyplývá to, že sůl v substrátu "vysává vláhu" z rostliny samotné a ta pak usychá, i když chřadnoucí rostlinu zaléváte častěji. Tedy tato rostlina pak zahyne!
Proto oplachujte rostliny! Možné je i rostlinu z květináče vyjmout, opatrně odebrat substrát až na samotné kořeny, ty pak lehce zastřihnout a tuto rostlinu nejlépe vysázet do většího květináče a obsypat novým substrátem. V zimním období nezapomeňte zakoupený substrát nejméně 2 - 3 dny, v závislosti na venkovní teplotě, ohřát na pokojovou teplotu. Obě varianty rostlině neublíží, ba naopak. Při použití druhé varianty, rostlina bude několik dní tvořit nové kořeny a pak teprve poroste a bude opět krásná, zcela v kondici a vypadat jako nová!