Klíčem k dobrému vzhledu trávníku je pravidelná péče, nedoporučujeme čekat, až nastane problém. Náprava jakéhokoli poškození je vždy obtížnější – lepší je vždy prevence. Čím je zákazník náročnější, ať už na vzhled trávníku nebo na zátěž jeho povrchu, tím více je potřeba o něj pečovat.
Kosení
Jak často budeme sekat trávník, to závisí nejen na ročním období a na počasí, ale také na typu trávníku. Pravidlo určující intervaly mezi sekáním je, že při jednom sekání se nemá odstřihovat více než jedna třetina, maximálně dvě pětiny zarostlých nadzemních částí trav. Pokud standardní výška porostu má dosahovat 4 cm nad povrch půdy, sekáme trávník při výšce 5,5 až 6,5 cm. Jestliže je sekání trávníku prováděno několikrát do roka, oslabuje seživotaschopnost trav a barva trávníku se mění ze sytě zelené na zelenožlutou. Naopak pravidelné a časté sekání zabraňuje travám, aby vykvétaly, více odnožují a důsledkem toho trávník houstne.
Vertikutace
Vertikutace je mechanická pracovní operace, při které soustava vertikálně (kolmo k půdnímu povrchu) postavených ocelových nožů prořezává trávní drn do hloubky asi 0,5 cm. Vertikutace se prování na jaře a v pozdním létě. Po prořezání je vhodné trávník pohnojit dusíkatým hnojivem a dosít holá místa trávní směsí. Trávník na tyto zásahy brzy zareaguje zhoustnutím a svěže zeleným zabarvením. Vertikální řez má pro trávník tyto prospěšné účinky:
- vyhrabává suchou odumřelou trávu
- rozrušuje a odstraňuje zplstnatění a zamechování
- kolmým přesekáním výběžků tráv podněcuje tvorbu nových výhonů a trávník se zmlazuje
- narušuje a omezuje růst dvouděložných rostlin (trávníkový plevel) zejména s listovými růžicemi přisedlými k povrchu půdy
- lehce nakypřuje povrch půdy, která pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch, případně i přísev trávních semen
Hnojení
Sekáním trávníku a odstraňováním posekané trávní hmoty stále odebíráme z půdy prvky rostlinné výživy. Abychom zajistili zdravý růst a získali pružný, sytě zelený a odolný trávník, musíme odčerpané minerální prvky do půdy vracet. Vprůběhu vegetace potřebují trávy převážně dusík. Přihnojení dusíkatými hnojivy je třeba rozdělit minimálně natřikrát. Na podzim se používá hnojivo s větším obsahem draslíku a fosforu, čímž se podpoří kořenový systém a snížíse riziko vymrznutí a napadení houbovými chorobami.
Chemické odplevelení
Je nejrychlejší a nejúčinnější způsob likvidace dvouděložných plevelů z trávního porostu. K tomu slouží selektivní herbicidy, což jsou chemické látky, které účinkují pouze na dvouděložné rostliny (trávníkový plevel) – jednoděložným trávám neškodí. Jelikož se jedná o systémové herbicidy, pronikají i do kořenů, takže rostlinu zcela zničí. Výsledekse dostaví již za několik dnů.
Ošetření fungicidem
Většina chorob trávníku je způsobena houbami. Kombinací několika fungicidů lze zastavit šíření těchto houbových chorob a předejít rozšiřování na okolní zdravý trávník. Preventivním postřikem lze značně omezit možnost takové ho napadení.